Seuratiedote jäsenmaksuista ja sääntömuutoksesta

5.1.2018

Seuran jäsenmaksukäytännöt on uudistettu ja osin tähän liittyen myös sääntöjä ollaan päivittämässä.

Vuoden 2017 seuran vuosikokouksessa päätettiin, että seuran jäsenmaksujen hallinta siirretään Sukeltajaliiton hoidettavaksi. Vuoden 2018 jäsenmaksut onkin toimitettu jo tammikuun 2018 alussa Sukeltajaliiton toimesta seuran jäsenille. Sukeltajaliitto tilittää maksut edelleen seuralle.

Muuttuneesta käytännöstä johtuen vuoden 2018 jäsenmaksut ovat siis vuoden 2017 suuruiset, koska nykyisten sääntöjen mukaan seuran vuosikokous missä maksuista päätetään, pidetään vasta keväällä 2018.

Osittain edellisestä johtuen seuran hallitus on päättänyt uudistaa seuran toimintasäännöt vuoden 2018 aikana. Suurin muutos on jäsenmaksuluokkien selkeyttäminen ja siirtyminen yhden vuosikokouksen käytännöstä kahteen vuosikokoukseen. Sääntömuutos käsitellään kevään 2018 aikana seuran vuosikokouksessa.